niesamowite zjawiska na Mauritiusie

Niesamowite zjawiska na Mauritiusie

Oprócz fantastycznych plaż, Mauritius obdarza nielicznych turystów niespotykanymi gdzie indziej, cudami natury…

halo świetlne

W pogodny dzień, przy sprzyjających warunkach, wokół słońca można zaobserwować tzw. halo świetlne (hálos „tarcza słoneczna”). To zjawisko optyczne pojawia się czasami i w Polsce, jednak jego spektakularne piękno zawsze daje uczucie, że zobaczyliśmy coś wyjątkowego!

halo_slonce_mauritius1

Halo powstaje przez załamanie światła w kryształkach lodu w wysokich chmurach cirrus (ok 10 km nad powierzchnią Ziemi). Pierścienie wokół słońca mogą być białe lub kolorowe, układają się w smugi albo łuki. Gdy pojawią się tzw. słońca pozorne, efekt jest zdumiewający!

Obserwując halo należy chronić oczy (i soczewki aparatów)… inaczej może się to źle skończyć.

zielony błysk

Zachody słońca to nasz sport narodowy. Co może być cudowniejszego od kieliszka wina i romantycznego zachodu słońca?

Tylko ci urodzeni w czepku mają okazję zauważyć tzw. zielony błysk (zielony promień) ponad tarczą zachodzącego słońca. Przez ostatnie parę sekund, tuż po schowaniu się jego tarczy za horyzont, pojawia się i natychmiast znika, zielony punkt. Chodzi tutaj o załamanie się światła w atmosferze i jego rozszczepienie na wiele częstotliwości.

każdy czeka na zachód słośca może dzisiaj uda się zauważyć zielony błysk?

Codziennie setki osób wysiadują na plaży czekając na ten wyjątkowy moment – może właśnie dzisiaj się uda?

Zjawisko to stanowi główny wątek książki Juliusza Verne o tytule Zielony Promień…

w oku cyklonu

Tylko ci, którzy już to przeżyli wiedzą, że w środku zawieruchy jest zupełnie cicho. Nie porusza się nawet najmniejsze źdźbło trawki.

afterglow beach clouds coast

Ptaszki nie śpiewają, muszki nie latają, robaczki nie pełzają. Nie ma nic, kompletnie nic i panuje wtedy cmentarna cisza… Nagle wiatry zaczynają wiać w przeciwną stronę, wszystko „odkręca się” ponownie i lepiej dalej siedzieć w domu, niż próbować wychylać nos na zwenątrz. To jeszcze nie koniec i wielu już nabrało się na ten pozorny spokój…


tajemnicze piramidy

W południowo-wschodniej części Mauritiusa, wznosi się ku niebu siedem dziwnych kamiennych kopców. Ich piramidalne kształty są tajemnicą dla wszystkich mieszkańców wyspy. Czy to robotnicy cukrowej posiadłości Mon-Trésor Mon-Desert zrzucili je właśnie tak, w celu uprzątnięcia uprawnego pola? Czy też zostały umieszczone na tej równinie z zupełnie innej przyczyny, według jakiejś niezrozumiałej logiki?

piramidy-na-mauritiusie

Budowle te przypominają piramidy Guimar na Teneryfie, na Wyspach Kanaryjskich. Mają prostokątne podstawy o wysokości nie większej niż 12 m i od 6 do 11 tarasów (schodów).

Istnieją teorie, że zostały one zbudowane z nie mniej niż 30 000 ton skał obrabianych na miejscu, a budowa ich wymagała ciężkiej pracy ponad stu robotników przez okres pięciu lat. Kamienie mają zaokrąglone krawędzie, były cięte i łączone z dużą precyzją, i to bez użycia zaprawy! Zbudowane w jednolity sposób, piramidy wydają się być zorientowane na wschód i do dziś stanowią zagadkę Mauritiusa.


mleczna droga

Nic dodać, nic ująć. Po prostu trzeba gapić się w niebo. Mleczna droga na Mauritusie przypomina… autostradę! Małe zanieczyszczenie światłem z miast i wiosek; budynków lub oświetlenia ulicznego pozwala na uchwycenie takich właśnie widoków…

milky-way-mauritius

by Chetan Singh

Pierwsza konstelacja, którą można wypatrzeć to Krzyż Południa – cztery gwiazdy symbolizujące cztery cnoty moralne zwane kardynalnymi (roztropność, sprawiedliwość, męstwo i umiarkowanie), które posiadali ponoć tylko Adam i Ewa przed popełnieniem grzechu pierworodnego.

więcej o maurytyjskim niebie tutaj

Jakiekolwiek zjawisko astronomiczne, zaćmienia/eklipsy, wschody i zachody, komety, meteoryty i pies je lizał… najlepiej oglądać leżąc na plaży! 🙂

narodziny korala 

Zatruty ocean?! Wyciek ropy naftowej?! O Boże, tylko nie to!…

W październiku i listopadzie, podczas pełni księżyca, jest okazja żeby zaobserwować jak rozmnaża się koral. W pełnej fazie jego reprodukcji woda po prostu staje się różowa… To jedno z najpiękniejszych przedstawień maurytyjskiej natury. Według specjalistów, reprodukcja koralowców jest rzadkim wydarzeniem, które można zaobserwować tylko przez kilka dni, krótko po pełni księżyca, w specyficznych warunkach (pora roku, temperatura wody i faza księżyca). Przy sprzyjającej konfiguracji wszystkich tych czynników dochodzi do tarła (składanie jaj i / lub zapłodnienie).

capture-du2019eu0301cran-2019-05-15-au0300-13.34.39

Nasz gatunek korala to hermafrodyta: emituje zarodki zawierające zarówno jaja, jak i plemniki, zgrupowane w małe paczki w kolorze łososiowym, grube różowe kulki (zawierające męskie i żeńskie gamety), które wznoszą się na powierzchnię. Fuzja gamet zrodzi koralowe larwy (planula), które dryfują, by potem osiąść na stałym podłożu. Przekształcają się następnie w polip i wykształcają wapienny szkielet. Każdy polip później dzieli się i tworzy nową koralową kolonię. Alleluja!!!

Czy znacie jakieś inne, niezwykłe maurytyjskie zjawiska? Podzielcie się nimi z nami!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s