mauritius poradził sobie z wirusem, śluby i wycieczki znów czekają na turystów

Wakacje na Mauritiusie po COVIDZIE?

Od 26 kwietnia 2020 na Mauritiusie nie odnotowano żadnego lokalnego przypadku COVID-19.

Pierwsze trzy przypadki stwierdzono 18 marca 2020 r. Dwa dni później mieliśmy tu kwarantannę.

Mauritius w ciągu swej zawiłej historii, przerabiał lekcję epidemii już kilka dobrych razy. A to cholera, a to tyfus… od wieków, przywlekane przez przybijające tu statki z całego świata choróbska wybijały zastraszające ilości mieszkańców. Aż wymyślono sposób na sprawdzenie, kto jest naprawdę nosicielem śmiercionośnych mikrobów, izolując nowoprzybyłych na wyspie Płaskiej, na północy kraju. Przebywający tam pasażerowie, przez 40 dni radzili sobie jak mogli, część z nich umierała, inni, za sprawą przychylnych niebios, wchodzili w końcu na maurytyjski ląd.  Bogu dzięki, tym razem poradziliśmy sobie trochę inaczej…

Sukces należy przypisać szybkiej reakcji rządu – zamknięciu granic, stosowaniu rygorystycznych środków ograniczających kontakty między mieszkańcami i izolacji chorych, a następnie intensywnym kontrolom i testom. Najpopularniejsza destynacja turystyczna na Oceanie Indyjskim przechodzi teraz do kolejnej fazy – stopniowego wyjścia z kwarantanny (od 31 maja), czekając na przyjęcie pierwszych, zagranicznych gości.

Pomimo, że lotnisko nadal pozostaje zamknięte dla turystów, przyjmując jedynie powracających obywateli maurytyjskich, hotele są już gotowe do normalnego funkcjonowania.

Prognozy operatorów turystycznych wskazują na to, że po całkowitym zniesieniu kwarantanny przesunięte rezerwacje z maja i czerwca zostaną zrealizowane jeszcze przed końcem tego roku.  Na skutek owych przesunięć, wiele jednostek odnotowuje już brak wolnych miejsc na październik i listopad… proponując klientom vouchery do wykorzystania przez następnych 12 miesięcy.

Mieszkańcy Mauritusa okazali się solidanie zdyscyplinowani, przestrzegając narzucone przez kwarantannę reguły. Jednak wiele osób straciło pracę i zostało bez środków do życia. Rząd wystosował kilka posunięć mających na celu pomoc najbiedniejszym, ale jest to kropla w morzu potrzeb… Trudno określić jak bardzo zruinowane życie wiedzie teraz ogromna ilość rodzin. Wszyscy czekają na otwarcie granic i wznowienie aktywności turystycznej, która do tej pory, utrzymywała 3/4 wyspy…

Mauritius otwiera ramiona inwestorom, zachęca do tworzenia własnego biznesu, ułatwia implantację działalności

Nowa era, nowe reguły. Mauritius rozszerza dotychczasowe możliwości inwestycji proponując 20 letnią kartę pobytową, która daje prawo do pracy. Do tej pory były to dwie odrębne sprawy i trzeba było się nieźle nagłówkować, żeby móc otworzyć własny biznes.

Dotychczasowa BOI (Board of Investment) przekształciła się w EDB (Economic Development Board)  zachęcając wszystkich mieszkańców do otwierania własnego biznesu. Liczne zmiany w dotychczasowej reglamentacji pozwalają obecnie na szeroko pojęte inwestycje i oferują ułatwienia dla inwestorów.

Nowe wektory rozwoju, a gdzie turystyka?!

Pandemia zmusiła lokalne przedsiębiorstwa do dostosowania działalności do nowych potrzeb: maski na twarz, osłony, fartuchy medyczne, środki dezynfekujące i etanol. Co więcej, sektor e-commerce, w tym zakupy online i płatności zbliżeniowe nabrały ważności, a EDB zostało zobowiązane do zapewnienia ożywienia sektora rolnego i farmaceutycznego, jednocześnie wspierając badania i rozwój. Po kryzysie EDB skoncentruje się również na „budowaniu nowych filarów gospodarczych i opracuje strategie mające na celu zwiększenie odporności i konkurencyjności naszego eksportu”…

A ja się pytam: gdzie w tym wszystkim znajduje się turystyka?! Narazie NIKT NIE PISNĄŁ NA TEN TEMAT ANI SŁOWA.

2 myśli w temacie “Wakacje na Mauritiusie po COVIDZIE?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s