Zdrowie i choroby tropikalne na Mauritiusie, opieka zdrowotna i pomoc w nagłych wypadkach

Choroby, opieka lekarska, służba zdrowia na Mauritiusie

Służba zdrowia na Mauritiusie – maurytyjski system opieki zdrowotnej

Wzdycham tylko, gdy czytam na stronach polskich biur podróży, blogach i forach turystycznych, że „opieka medyczna na Mauritiusie jest na przyzwoitym poziomie, jednak szpitale publiczne obsługują tylko obywateli maurytyjskich. Turystów nie przyjmują…” Ktoś puścił jedno zdanie, a kolejni wklejają bez końca, bo im tak wygodnie. To nieprawda. Turysta też może, chociaż…

Jakość świadczonych usług lekarskich w publicznych placówkach przez maurytyjskich lekarzy (absolwenci doskonałych Akademii Medycznych – Francja, Australia, Indie, Afryka Południowa, Kanada i USA), jest dobra, jednak stan techniczny budynków, urządzeń i instalacji pozostawia wiele do życzenia. Brakuje rownież specjalistów: kardiologów, neurologów, pielęgniarek… Warunki higieniczne, znacznie odbiegają od naszego pojęcia o czystości i wyglądzie ośrodka zdrowia. Brak wystarczającej ilości łóżek, sprzętu i personelu technicznego, niezmiernie długie oczekiwanie na jakiekolwiek badanie, wizytę czy zabieg, może wywołać napad histerii u mniej odpornych na stress pacjentów. A może coś Wam to przypomina? 😉

Należy zaznaczyć, że bardziej skomplikowane zabiegi lub operacje (na otwartym sercu, neuro-chiriugiczne, przeszczepy,  kompleksowe interwencje wymagające specjalistycznej kadry i urządzeń) lepiej przeprowadzić na kontynencie. Wielu wyspiarzy – pacjentów wybiera się w tym celu w podróż do Europy, gdyż wyczerpali już wszystkie możliwe rozwiązania. Mauritius jest mały, więc liczba lekarzy jest ograniczona. Ktoś, kto „obskoczył” ze swoją boleścią wszystkie placówki, może przecież zasięgnąć porady w krajach oferujących zaplecze medyczne kilkadziesiąt razy większe od maurytyjskiego.

W przypadku polskiego turysty posiadającego wykupione ubezpieczenie, każdorazowo kieruje się go do prywatnych placówek (klinik), gdzie opieka odpowiada normom europejskim. Po dojściu do formy (czytaj do stanu umożliwiającego podróżowanie samolotem), ubezpieczalnia organizuje swemu klientowi jak najszybszy powrót do domu i ewentualne, dalsze leczenie na terytorium Polski.

Na Mauritiusie obowiązują dwa sektory opieki zdrowotnej: publiczny i prywatny.

Publiczne usługi zdrowotne są bezpłatne i dostępne dla każdej osoby mieszkającej na terytorium Mauritiusa, niezależnie od tego, czy jest ona obywatelem maurytyjskim, emigrantem czy turystą na wakacjach.

Jeśli zdecydujesz się na publiczne, nieodpłatne usługi zdrowotne, po prostu idź do publicznego szpitala lub publicznej kliniki. Nie licz na tygodniową wyżerkę i gratisowe łóżko, opieka ta obejmuje podstawową, pierwszą pomoc. Aby uzyskać leczenie w prywatnych instytucjach na wyspie, należy mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne lub zapłacić od razu całość należności za wizytę (badanie, zabieg, itp.)

Mauritius posiada pięć regionalnych szpitali ogólnych,

trzy szpitale okręgowe i sześć szpitali specjalistycznych. W każdym mieście i wiosce jest także apteka.

Opieka zdrowotna na Mauritiusie i jakość usług w szpitalach jest na wysokim poziomie.

Kilka klinik prywatnych:

Więcej informacji na temat placówek zdrowotnych, szpitali, klinik i lekarzy specjalistów tutaj

W razie wypadku lub choroby – pomoc medyczna

WAŻNE NUMERY TELEFONÓW

POLICJA – 999 albo 112
STRAŻ POŻARNA – 115
POGOTOWIE – 114
AMBULANS FORTIS DARNE  – 118
AMBULANS WELKIN HOSPITAL – 132
METEO (CYKLONY) – 171
SŁUŻBA OCHRONY WYBRZEŻA – 212 274

Przed wyjazdem – lekarstwa, recepty, ubezpieczenie

Jeszcze przed wyjazdem, porozmawiaj ze swoim lekarzem o przyjmowaniu  leków w podróży (na receptę lub bez recepty). Omów z nim program urlopu, zwłaszcza jeśli planujesz tutaj jakieś wyprawy trekkingowe lub nurkowanie. Zastanów się nad zakupem ubezpieczenia medycznego z opcją nagłej ewakuacji.

Lekarstwa na Mauritiusie i groźne choroby. Czy na Mauritiusie panują jakieś tropikalne choroby?

Sprawdź w jakim stanie jest Twój uśmiech. Nic tak nie psuje wakacji, jak wściekły ból niedoleczonego zęba. Okularnicy powinni pomyśleć o zapasowych szkłach kontaktowych lub dodatkowej parze okularów, na wszelkij słuczaj. Jeśli portfel zasobny, może przydać się maska do snorkowania ze specjalnymi szkłami korygującymi.

Włóż wszystkie leki (łącznie z lekarstwami bez recepty), które uważasz za potrzebne podczas podróży do podręcznego bagażu.

W przypadku zgubienia głównego bagażu lub opóźnienia w jego doręczeniu, będziesz miał wszystko pod ręką. Poproś lekarza o wystawienie odpowiedniego zaświadczenia, że potrzebujesz mieć te szczególne lekarstwa przy sobie (po angielsku).

Zaplanuj, w jaki sposób otrzymasz opiekę zdrowotną podczas podróży

Dobrze mieć przy sobie:

1.  Listę miejscowych lekarzy i szpitali (tutaj)

2. Polisę ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie usługi medyczne będzie ono obejmować podczas podróży i pobytu na Mauritiusie? Przestudiuj uważnie zakres oferowanej przez ubezpieczyciela ochrony oraz wszelkie warunki i sytuacje skutkujące ograniczeniem jego odpowiedzialności. Nie zapomnij o szczególnych warunkach przy uprawianiu sportów wodnych (nurkowanie na dużych głębokościach, windsurfing, kitesurfing, żeglowanie i połów ryb na otwartym morzu, etc.) rekreacyjnie lub wyczynowo. Sprawdź procedurę i  dokumenty jakie będą Ci potrzebne do zgłoszenia ewentualnych szkód.

3. Kartę identyfikującą w języku angielskim, na której umieścisz swój typ krwi, przebyte lub przewlekłe choroby, poważne alergie, przyjęte szczepienia, wcześniejsze leczenia przeciwmalaryczne, a także ogólne nazwy wszystkich stale przyjmowanych leków.  Wpisz tam adresy, numery telefonów i adresy e-mail pozostałych członków rodziny lub bliskiego kontaktu w Polsce i adres zakwaterowania na Mauritusie. Noś kartę przy sobie podczas wycieczek.

Niektóre leki na receptę mogą być nielegalne na terytorium Mauritiusa. Zadzwoń do Konsulatu Mauritiusa w Polsce w celu sprawdzenia, czy możesz zabrać wszystkie niezbędne lekarstwa ze sobą.

Podczas pobytu – profilaktyka, szczepionki, zasady bezpieczeństwa

Szczepionki i choroby tropikalne na Mauritiusie

Ryzyko zarażenia się chorobą tropikalną na wyspie jest dziś tak minimalne, że nie potrzeba dodatkowych szczepionek, oprócz tych, które obowiązują w Polsce. Żółta karta zdrowotna, którą wypełnisz w samolocie i wścibskie pytania celników mają na celu wychwycić osoby potencjalnie narażone, powracające z krajów, gdzie panują epidemie chorób tropikalnych. Osoby te kierowane są na szczegółowe badania, by odsunąć jakiekolwiek podejrzenia o nosicielstwo chorób zakaźnych.

Szczepienie przeciwko żółtej febrze (malarii):

 • nie jest obowiązkowe, jeśli przyjechałeś z Europy, Ameryki Północnej, Oceanii lub Azji
 • obowiązkowe, jeśli byłeś ostatnio na terenie endemicznym

Inne szczepienia:

 • WZW typu A: zalecane, ale nie obowiązkowe
 • WZW typu B: zalecane, ale nie obowiązkowe
 • Tetanus-poliomyelitis: sprawdź, czy szczepienie jest aktualne.

Malaria, denga, zapobiegaj ukąszeniom

Insekty (komary, kleszcze i pchły) mogą powodować różne choroby. Nie istnieją szczepionki, które chronią przed tymi chorobami i niektórych nie da się kompletnie wyleczyć lekarstwami. Możesz jednak zmniejszyć ryzyko zapobiegając ukąszeniom.

Na Mauritiusie nie potrzebujesz zażywać lekarstw na malarię, choroba ta już nie jest postrachem wyspy.

Należy jednak chronić się przed komarami, gdyż ryzyko równe zeru nie istnieje. Ukąszenia komarów mogą powodować równie niebezpieczną dengę. To rzadkie wypadki, ale trzeba o nich pamiętać.

Wieczorem noś ubrania z długim rękawem i spodnie. Podczas wypraw do lasu, w góry, do miejsc zacienionych i wilgotnych używaj odpowiedniego środka odstraszającego owady. Przebywaj i śpij w klimatyzowanym lub zabezpieczonym siatkami pokoju.

Malaria na Mauritiusie. Jak chronić się przed ukąszeniem komarów?

Jaki rodzaj środka odstraszającego owady powinieneś używać?
 • Takiego, który zawiera 20% lub więcej DEET – ochrona trwa do kilku godzin.
 • Picaridyn (znany także jako KBR 3023, Bayrepel i Icaridin)
 • Olejek z eukaliptusa lub trawy cytrynowej
 • IR3535
 • Nie używaj środków odstraszających owady u niemowląt młodszych niż 2 miesiące.
 • Nie używaj produktów zawierających OLE lub PMD u dzieci w wieku poniżej 3 lat.
 • Dzieci nie powinny dotykać repelentów na komary. Dorośli powinni rozetrzeć je na własnych dłoniach i delikatnie rozprowadzić na skórze dziecka.
 • Nie wolno nakładać repelentów dzieciom na ręce, ponieważ dzieci mają tendencję do wkładania rąk do ust.
Co zrobić, jeśli zostałeś pogryziony przez insekty?
 • Unikaj drapania ugryzień i zastosuj krem z hydrokortyzonem lub roztwór kalaminy, aby zmniejszyć swędzenie.
 • Sprawdź całe ciało czy nie ma gdzieś kleszczy, po spacerze w zalesionym terenie.
Co robić, aby uniknąć insektów w łóżku?

Pluskwy nie roznoszą chorób, ale są irytujące. Unikaj rezerwacji w domach gościnnych o podejrzanie niskim budżecie… Dokładnie sprawdź materac, na którym będziesz spać, listwy ścienne i inne zakamarki. W razie obecności pluskiew, pakuj manatki i zwiewaj!

Nie jedz w łóżku. Najmniejszy okruch przyciąga mrówki i nawet w najlepszym hotelu skończy się to generalną inwazją.

Z dala od nieznanych zwierząt

Większość dzikich zwierząt unika ludzi, ale mogą atakować, jeśli są zagrożone, chronią swe młode, są ranne lub chore. Ukąszenia i zadrapania zwierząt mogą prowadzić do poważnych chorób (między innymi wścieklizna).

Na wyspie nie ma jadowitych węży, ani żadnych innych drapieżnych zwierząt. Uważaj jednak na małpy, które zbliżają się do ludzi w poszukiwaniu pożywienia, bo mogą mieć kapryśny humor.

 • Nie dotykaj i nie karm zwierząt, których nie znasz.
 • Nie dopuść, aby zwierzęta lizały Ci otwarte rany lub ich ślina dostała się do Twoich oczu lub ust.
 • Unikaj kontaktu z gryzoniami (ich mocz i kał). Nie baw się w wiosenne porządki w  brudnej kwaterze. Nie trać czasu, znajdź inną.
 • Na dzikich, nieuczęszczanych plażach nie spaceruj na bosaka. Mogą znajdować się tam odchody chorych zwierząt, a w wodzie jeżowce i ryba-kamień.

Większość turystów sprawdza swój pokój przed snem, skrzętnie zagląda we wszystkie zakamarki. Nie musisz tego robić, nie znajdziesz tu żadnego potwora. Nie zdziw się natomiast, gdy po ściane galopować będą gekony albo małe jaszczurki. To nawet lepiej, że masz takich gości! To właśnie one będą pilnować Twego spokojnego snu wyjadając komary, mrówki i inne robaczki. Na Mauritiusie wszyscy cenią sobie owych przyjaciół i nigdy ich nie przepędzają.

Na Mauritiusie jest wiele bezdomnych psów. Nie są agresywne, ale lepiej nie zbliżać się do nieznajomych zwierząt.

Nie wszystkie zwierzęta mogą stanowić zagrożenie, ale należy zachować ostrożność co do bezpańskich psów, nietoperzy, małp i zwierząt morskich (meduzy, parzący koral i ryba-kamień). Jeśli jakiś zwierze pogryzie Cię lub zadrapie, natychmiast:

 • Umyj rany mydłem i czystą wodą i zasięgnij porady lekarskiej.
 • W razie nadepnięcia na rybę-kamień, jeśli możesz, zanurz stopę w jak nabardziej gorącej wodzie i jak najszybciej udaj się do szpitala.
 • Po powrocie do Polski poinformuj swojego lekarza o urazie.

Jeśli obudzisz się w pokoju z nietoperzem, natychmiast wezwij pomoc lekarską. Ukąszenia nietoperza mogą być trudne do wykrycia.

Po podróży

Jeśli nie czujesz się dobrze po podróży, konieczne pójdź do lekarza.
Lista poradni medycyny podróży
Klinika chorób tropikalnych i pasożytniczych

Pamiętaj, aby poinformować lekarza o miejscu, w którym byłeś i co zrobiłeś w podróży. Należy również poinformować lekarza, jeśli podczas podróży zraniłeś się lub pogryzło Cię jakieś zwierzę.

Gratuluję, jeśli dotarłeś do końca tej strony! Nie panikuj, to tylko podstawowe informacje. Dobrze mieć je w zanadrzu 🙂

3 myśli w temacie “Choroby, opieka lekarska, służba zdrowia na Mauritiusie

  • Katy pisze:

   Febra z łac. febris = gorączka… no to się czegoś dowiedziałam 🙂 bo od 50 lat wydaje mi się że żółta febra i malaria to przecież jedno i to samo! LOL „żółta”… wiesz dlaczego?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s