Mauritius, jak działa Internet, poczta, telefon?

Maurytyjski operator telefoniczny

Na Mauritiusie najpopularniejszym i najwiarygodniejszym operatorem telefonii i dostawcą Internetu, jest EMTEL… choć i ORANGE funkcjonuje nieźle. Ceny za rozmowę z jednym lub drugim operatorem różnią się odrobinę… w szczególności, gdy się ich miesza LOL

b3_emtel

Aby uniknąć astronomicznych faktur za telefony komórkowe, które same logują się w tutejszej sieci Orange (roaming), najpewniejszym rozwiązaniem jest wyjęcie polskiej karty SIM zaraz po wylądowaniu i zastąpienie jej kartą maurytyjską. Poszukiwanie publicznej budki telefonicznej, najczęściej kończy się odciskami i zdenerwowaniem – jest ich mało i jeśli działają (monety, karty telefoniczne, karty kredytowe), to lepiej zrobić im pamiątkowe zdjęcie, a nie liczyć na dobre połączenie!

Telekomunikacja

Kartę SIM można kupić w tzw. showroom EMTEL w każdym, większym mieście. Kartę w cenie 150Rs można wyłamać w odpowiednim rozmiarze, aby bez przeszkód dopasować ją do wymagań smartfona (mini-SIM, micro-SIM, nano-SIM). Do zakupu karty potrzebny będzie paszport. Kartę można doładować na dowolną kwotę w dowolnym momencie – w każdym butiku EMTEL lub w tzw. TABAGIE (małe sklepiki z papierosami i żywnością).

Niestety, nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, by sprzedawać karty SIM w hotelach lub już na samym lotnisku… a przecież ułatwiłoby to życie niejednemu turyście! 

Dziś, prawie cała wyspa ma „zasięg”, prawie… cała 🙂

Numer kierunkowy na Mauritius  +230
Numer kierunkowy do Polski +48

Cena za minutę 9.00Rs + 15% VAT-u. Rozliczanie rozmowy następuje co sekundę, ale najpierw płaci się za jej pierwsze 30 sekund.

Międzynarodowe Usługi Telekomunikacyjne: 192 lub 10092
Informacja o numerach międzynarodowych : 190 lub 10090
Lotnisko międzynarodowe SSR: 603 6000
Lotnisko SSR usługi pasażerskie: 207 7575
Informacja o godzinach przylotów/wylotów: 603 3030
Informacja o pogodzie – tylko w okresie cyklonów: 8996 lub 117
Informacja turystyczna „Yellowtel”: 152
Policja: 999
Straż Pożarna: 995 lub 115
Pogotowie: 114

Poczta

Hmm… Trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo panienka w okienku ma dużo roboty. Najczęściej, maurytyjska poczta przypomina przedwojenną kasę bankową, gdzie za kratami, urządnik z przylizaną grzywką ślini koniec ołówka i wypełnia drobnym druczkiem linijki w kajecie. Zeszyt poplamiony i z zawiniętymi rogami, bo przecież całą wieś obsługuje! Między kartkami, niebieska kalka… Czasem są długaśne kolejki, bo wielu Maurytyjczyków płaci faktury za energię, telefon i wodę właśnie na poczcie.

Internet na Mauritiusie działa wszędzie i to sprawnie

Tylko niektóre, większe jednostki dysponują komputerami, wtedy można załatwić w miarę szybko swoje sprawy 🙂 Każy między narodowy list, każda paczka, zapisane w kajecie i ostęplowane poleżą sobie jeszcze jakiś czas, by w końcu dotrzeć na lotnisko. Wbrew pozorom, wszystko to funkcjonuje bardzo sprawnie i wysyłki (w końcu) docierają do adresata. List do Polski będzie kosztował około 25Rs, znaczek na kartkę pocztową około 17Rs. Radzę wybrać wysyłkę PAR AVION… inaczej list będzie płynął 3 miesiące… Nalepka PAR AVION sprawia, że wszystko dochodzi do adresata (w Europie) średnio po 7 dniach. Całkiem przyzwoicie, co nie?

Pilne przesyłki typu dokumenty i małe przedmioty wysyła się kurierem (DHL). Taryfa według wagi. Za format A4 płaci się 900Rs – około 23Euros. Przesyłki DHL docierają do adresta po 3 dniach – polecam ten serwis – jest wygodny i wiarygodny!

List polecony natomiast idzie przez RPA (pewnie robią mu tam Rentgena i USG), potem leży gdzieś w jakiejś szufladzie (czeka na pieczątkę Ważnej Osoby), a potem już sama nie wiem, co się z nim dzieje (może mają umowę z rurociągiem przyjaźni polsko-radzieckiej), w każdym razie taki list idzie z/do Polski około 3 miesięcy!!!…

Och, znam takich, co wysłają do domu pocztówki z Okęcia…

3 myśli w temacie “Mauritius, jak działa Internet, poczta, telefon?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s